Marokko vinter 2013-14
27. januar, mandag
Sidsoprivende kedelig køretur - absolut intet at se!
125 kilometer med tæt tåge - heldigvis var det en meget fin tosporet vej og vi prøvede endog en marokansk
motorvej - mod betaling.
Få kilometer før Marrakech, klarrede det op - vi skulle jo også gerne kunne finde Chr. og Eva på pladsen, som
er den samme som sidste gang. KLIK
Kære familie, venner og bekendte!
Den 19/1 kom vi så til Marrakech. Igen en storslået tur i høje Atlas, op til 2250 m.o.h., men sikken
en tur.
Vi havde det smukkeste solskin da vi forlod Quarzazate, vi kendte vejen ud af byen så alt var
godt.
Da vi havde kørt en times tid, begyndte det dog at blæse, jeg syntes det blev værre og værre, og
jeg fik Chr. til at holde ind til siden. Vi kunne næsten ikke gå mod vinden, så kraftig var blæsten.
Vi havde vinden imod os, så Chr. mente det ikke var farligt, men da vi kørte i bjerge, på
serpentiner veje, og skulle op i højden, syntes jeg ikke rigtig den holdt, vi fortsatte dog
opstigningen, med en meget tavs mig, og en rigtig god chauffør, som selvfølgelig førte os rigtig
godt gennem det hele. (vi kørte ad N9 Jørgen) fra Quarzazate til Marrakech.
Skønt det var søndag var der mange lastbiler på vejene, og jeg syntes vi skulle passere dem alle
da vi var højest oppe, med sjap på vejen og sne i siderne og på bjergene. Igen en rigtig fantastisk
natur, og igen klarede Chr. det hele på allersmukkeste vis.
På vejen ned fra toppen, var der næsten vindstille, men jeg var til gengæld ikke så stille mere.
Nu nærmede vi os hurtigt Marrakech, Chr. havde dagen før sat en knappenål ind på sin iPad hvor
c pladsen var, (vi har købt sim-kort til telecom Maroc) og skønt jeg troede vi på et tidspunkt kørte
forkert, var vi på den fuldstændig rigtige vej, og fik øje på c – skiltene, så vi kunne køre direkte til
pladsen, som ligger for enden af en grusvej. Igen stor tak til Lars og Erling, som jo er vores
”fortrop”, de forsyner os med koordinater og gode tips.
På det sidste stykke, kørte vi forbi det værste slum vi har set på turen, faldefærdige skure, med
plastik blaftende alle vegne, og så selvfølgelig en parabol på taget.
Vi har haft dejlige dage i Marrakech. Rigtig fine bade og toilet forhold, og et supermarked der har
det hele, det er anden gang vi er i en forretning her i Marokko, hvor man kan købe øl og vin, så
det måtte vi jo benytte os af inden abstinenserne blev for voldsomme :-)).
Vi har været på sightseeing i midtbyen, Chr. er bare super til at køre, selv hvor jeg synes det er
lige spændende nok, men det er dejligt at færdes på egen hånd, skønt jeg blev jagtet af en
slangetæmmer på Djemaa El Fna, den centrale plads i Marrakech, fordi jeg havde fotograferet
hans slanger, han fik en skilling og vi var venner igen. Der var ellers meget liv på pladsen, der var
gøgl i alle varianter, kvinder der ville male på hænder, arme og ben, historiefortællere, som tiltrak
rigtig mange af de lokale, men vi andre forstod jo heller ikke et kvidder, det var på ”lokalsprog”.
Vi var i Souken (markedet), som igen var en labyrint af små gader med handlednde af alle slags,
men opdelt i kategorier. Vi var ved Koutoubia – moskeen, og nød atmosfæren.
Den 22. kørte vi mod Agadir, vi måtte jo ud til kysten, og her var der chance for at vi kunne mødes
med Erling og Lars. For første gang her i Marokko var vi på motorvej, A7, vi betalte 112 dh, ca.
80kr. For at køre 200 km. En rigtig god vej, vi havde dog svært ved at overholde skiltningen, som
var at der skulle være 70m til den forankørende bil, da vi næsten ingen biler så på strækningen,
mere øde end motorvejen nord for Limfjorden..;o))
Vi fandt uden besvær cc nr. 658, hvor der næsten var fuldt hus.
Senere på dagen kom Erling og Lars. Det var dejligt at møde dem, og kunne få sagt ordentligt tak
for hjælpen.
Her havde vi 2 overnatninger, var en tur langs Atlanterhavet, og en tur ind i landet.
Vi var også i Agadir, som er en ret ny by, da den næsten blev jævnet med jorden efter et
jordskælv i 1960.
Aftnerne tilbragte vi i rigtig godt selskab, med snak, mad og rødvin.
Den 24. sagde vi farvel og måske ses vi igen, vi ville op langs kysten til Essaouira, (ad N1) E og L
ville ind i landet til et vandfald. Da vi havde kørt nogle km. fandt jeg ud af, at vi ikke havde fået
afleveret cigartænder til USB stik, vi havde dagen i forvejen lånt deres GPS, da vi kørte tur.
Endelig var der et sted vi kunne vende, og så tilbage. Vi mødte dem kort efter, heldigvis havde de
ændret planer og var på vej til samme plads som os (det viste sig de havde et hav af sådanne
stik, men det var jo ikke til at vide).
For første gang kørte vi i konvoj, vi skiftedes til at have førertrøjen, som Lars dog overtog da vi
nærmede os c pladsen.
Der var lige akkurat plads til os begge 2.
Vi kørte en tur ind til byen, en dejlig og spændende havneby, med meget liv, og en formidabel
udsigt fra bymuren, mange spisesteder langs havnen hvor der hovedsagelig blev serveret fisk,
det så meget spændende ud, men det er ikke hygiejnen der er det vigtigste her ;-)).
Da vi var tilbage blev vi inviteret på suppe i autocamperen, så igen en dejlig dag fik sin afslutning
på hyggeligste vis.
Den 25. fortsatte vi mod Marrakech, (ad først R207 og senere N8) ikke den store naturoplevelse,
dog så vi geder der klatrede i Argantræerne.
............ regner med at fortsætte i morgen.
Jeg har ikke fået svaret personligt på mails vi har modtaget, men takker for dem alle.
Kærlig hilsen og Knaus fra Chr. og Eva.
Husk
Klik påbillederne!!