Scotland 2012
13. juni
Dagen i dag blev præget af ventetider -
først kørte vi til Mallaig for at se
damptoget køre fra stationen - men jeg
havde misforstået køretiderne, så vi
ventede en time, forgæves.
Siden blev vi opholdt af vejarbejde - en
ensporet vej, som skal have ny
belægning - trafikken stopper!! Vi ventede
i knapt to timer, før vi fik lov at køre
videre. Men smuk udsigt både til
nabohuset og ud over landskabet - så pyt
med.
Ny har vi så fundet en plads med udsigt
ned gennem en dal til Loch Linnhe.
N56°41'16" W05°26'08" - Acharacle
14. juni
Vi besluttede at tage turen rundt om Loch
Eil så vi atter kom til Fort William - vi
skulle jo se damptoget ordentlig.
I øvrigt en meget smuk tur og det
lykkedes også at finde en godt plads,
hvor vi kunne fotografere toget.
Speedy har fået horn i panden!
Siden kørte vi via
Kinlochleve til
Glencoe og
Ballachulish, hvor vi
har fået tid på et
værksted for
service i morgen kl.
9,00.
En plads i skoven fungerer som en fin
natteplads, så vi er friske til i morgen.
N56°40'51" W05°11'24" - South
Ballachulish
15. juni
Koldt og regnvejr - ankom til værkstedet
kl. 9 og de gik i gang - og vi ventede og
ventede - da jeg endelig gik ud på
værkstedet for at høre nyt, viste det sig,
at de ikke kunne starte Erwin efter at
have skiftet brændstoffilteret.
Nu, klokken 13, roder de stadig uden
resultat.
Endelig lidt over 14 var vi køreklar -
problemet med at starte?? - tja, det
havde li'som ordnet sig selv!! Så vi håber
alt er i orden.
Vi er nu kørt ind over højlandet - stadig
koldt og let regn - lave skyer - så vi har
ret hurtigt fundet en afsidesliggende
parkeringsplads i nærheden af Bridge of
Orchy.
N56°32'12" W04°48'51"
Skulle vi lige blive overrasket hen under
aften? En lille flok kronvildt stod få meter
fra os og iagttog os nysgerrigt.
16. juni
Regn hele
natten - regn
hele dagen - så
vores tur langs
Loch Lomond
blev ikke så
smuk, som vi havde håbet - vi gjorde
endda holdt i flere timer i håb om bedre
vejr.
Undervejs kørte vi forbi et stort hotel,
hvor der var bryllupsfest - i vandet stod
det formodede transportfartøj til
brudeparret og deres honnymoon:
Endelig kørte vi mod Glasgow - lidt vest
for byen holder vi nu på en stor
parkeringsplads.
55°50'58.0"N 4°25'0"W - Paisley - 3£ for
en overnatning - gratis i weekenden.
17. juni
Bedste tidspunkt at besøge en storby i
autocamper er søndag formiddag - så vi
satte kursen mod centrum (15 km.) og fik
da også set os lidt omkring inden den
videre færd.
Regnen ophørte her til morgen og bortset
fra en enkelt byge har det holdt tørt, så vi
har virkelig nyt en fantastisk køretur i det
frodige, bakkede landskab.
Et stop i Peeples.
Et møde med en bus bevirkede at jeg
måtte bakke en halv kilometer tilbage af
den smalle, snoede vej før vi kunne
passere hinanden.
Det må have regnet voldsomt i denne del
af landet for nogle steder er vejen
omdannet til rivende vandløb og de
rigtige vandløb er gået over sine bredder.
Vores overnatningssted blev
parkeringspladsen ved Malcolm Memorial
- fantastisk udsigt og endog et par
solstrejf.
N55°09'42" W02°58'12" - Langholm.
18. juni
Herlig sol i dag - så vi fortsætter vores tur
i højt humør - krydser grænsen til
England og når til området omkring
Hadrians Wall, som er bygget af romerne
i årene 122-126 f. Kr. og i de
efterfølgende 300 år udgjorde den
nordligste grænse for romerriget.
Muren er 124 kilometer lang og visse
steder op til 6 meter høj. Den er siden
1920'erne blevet restaureret så man nu
kan følge den i hele sin udstrækning.
Stadig ad små veje og i storslået natur er
vi nået til Lake District, hvor vi har slået
os ned på en parkeringsplads tæt ved
søen Ullswater.
N54°34'54" W02°56'05" - Park Brow
19. juni
Lake District er
også et betagende
naturområde - da vi
jo ofte vælger de
små veje, kræver
det også
koncentration, da
de er smalle og med høje hække eller
stendiger, så man ikke kan se hvad der
kommer om hjørnet fra den modsatte
side - men en oplevelse det er det.
Turistpunkterne er virkelig turistpunkter
her, det vrimler med busser, som sætter
folk af, og masser af biler - i gaderne
studerer de de mange turistbutikker,
restauranter og cafeer. Det er jo ikke det,
vi går efter, så disse steder er hurtigt
overstået af os.
Krydset Lake Windermere på en lille
færge.
Vi har nu bevæget os ud af Lake District
og fundet frem til Bashall Barn - gårdbutik
og restaurant - her kan vi holde gratis (
www.britstops.com ) - herlig udsigt og
endelig sommervarmt.
Vi bliver her to nætter, så vi kan få hvilet
ud.
N53°52'27.50" W2°26'26.0" - Bashall
Town, Waddington - et kendt
hekseområde !!!
20. juni
Slappet af, drukket kaffe på cafeen, set
p
å
køerne - og SLAPPET AF!
Husk
Klik påbillederne!!